شروع کار تایپوخط

رامین پهلوان حسینی
شروع کار تایپوخط

یک

تایپوخط شروع به کار کرد. ایده اولیه بر می‌گردد به سال 1391. زمانی که قصد داشتیم محیطی فراهم کنیم برای معرفی فونت‌های دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا. از آن روز تاکنون چندبار تلاش کرده‌ایم کار را به نتیجه برسانیم اما نشده است. دلیل اصلی‌اش این است که دلمان می‌خواست کار بدون عیب و ایراد باشد. آن قدر به مقدمات می‌پرداختیم که به اصل موضوع نمی‌رسیدیم و بعد کم‌کم لابه‌لای مشغله‌های همیشگی، کار به تعویق می‌افتاد. امروز که وبسایت را بالاخره راه انداخته‌ایم، معنی‌اش این است که پذیرفته‌ایم که کارمان ایراد دارد. دیکته را نوشته‌ایم تا غلط‌هایش را- به کمک شما- بفهمیم و تصحیح کنیم.

دو

از آن روز تا امروز، در اطراف موضوع چرخیده‌ایم و به آن اندیشیده‌ایم. دانسته‌هایمان بیشتر و طرز نگاهمان عوض شده است. آنچه امروز می‌بینید، با ایده اولیه تفاوت دارد. در بخش عملی، سعی خواهیم کرد تا علاوه بر معرفی فونت‌های با کیفیتِ منتشر نشده –از هر طراحی که کار قابل قبول انجام داده باشد- به طراحی و تولید فونت‌های کاربردی برای نیازهای مشخص و از پیش تعریف شده ادامه دهیم. از طرفی سعی خواهیم کرد تا بخش نظری (مطالب) را پا‌به‌پای بخش عملی جلو ببریم و با انتشار منظم مطالب در زمینه طراحی تایپ و خط و خوشنویسی، بستری برای بحث و تبادل نظر فراهم کنیم. معتقدیم که لازمه پیشرفت در هر حوزه‌ای، نشر دانش و بحث در مورد آن است. به طور کلی، در بخش مطالب، به نقد و معرفی خطوط، تایپ‌فیس‌ها، کتاب‌ها، آثار خوشنویسی، دانشکده‌های طراحی، موزه‌ها و... خواهیم پرداخت؛ مطالب آموزشی منتشر خواهیم کرد و در مورد روش‌های طراحی تایپ بحث خواهیم کرد؛ مقاله‌های موضوعی در حوزه‌های مختلف (از خط و خوشنویسی گرفته تا طراحی تایپ و طراحی گرافیک) به صورت تألیفی و ترجمه منتشر خواهیم کرد؛ مصاحبه‌های تخصصی با طراحان باتجربه و جوان انجام خواهیم داد و مصاحبه‌های مفید موجود در فضای وب را ترجمه خواهیم کرد و نهایتاً از رویدادهای این حوزه گزارش و خبر تهیه خواهیم کرد.

سه

می‌دانیم که «یک دست صدا ندارد.» و دست یاری به سوی تمام کسانی که به این حوزه علاقه‌مند هستند و تجربیاتی در این زمینه داشته‌اند، دراز می‌کنیم تا دانسته‌هایشان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارند. تایپوخط از مطرح شدن ایده‌ها و دیدگاه‌های متنوع استقبال می‌کند. نوشته‌ها، مقالات و پروژه‌های عملی شما، به پربار شدن وبسایت کمک خواهد کرد. ایمیل تایپوخط، راه ارتباطی اصلی ما و شما است: [email protected]

چهار

ما به حرکت آرام و مستمر معتقدیم. در آغاز راهیم و امیدواریم روزی نتیجه واقعی کارمان را در سطح جامعه ببینیم. هدف ما افزایش رغبت به مطالعه و آسان‌تر کردن تجربه «خواندن»، و ارتقای فرهنگ دیداری جامعه از طریق توجه تخصصی به قابلیت‌های خط و نوشتار فارسی در طراحی تایپ‌فیس‌های متنوع است.

دیدگاه ها
بهاره بالغ نژاد
1397/04/10
سلام خسته نباشید میگم بهتون آقای پهلوان‌حسینی و خانم مصلح عزیزم بسیار لذت بردم از تلاشتون و‌ممنونم که امکان بیشتر یاد‌گرفتن رو‌ برامون فراهم کردید. دمتون گرم
حسن موحد
1398/01/17
بسیار عالی به کارتون ادامه بدهید ، دوره های ویدئویی امروزه بهتر جواب می دهد .
دیدگاهتان را بفرستید.